CBC17W2S0S50V3X/AA
Mfr.Part #
CBC17W2S0S50V3X/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 17POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
1000
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Series :
CBC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
CBC17W2S0S50V3X/AA Overview
CBC17W2S0S50V3X/AA Features
CBC series
CBC17W2S0S50V3X/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC17W2S0S50V3X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS