CBC17W2S000E3X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC17W2S000E3X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 17POS
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Molex
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Tradename :
Premo-Flex
Mating Cycles :
1000
Product Type :
FFC / FPC Jumper Cables
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Finish Thickness :
Features :
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
15366
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Subcategory :
CABLE
Product Category :
FFC / FPC Jumper Cables
Brand :
Molex
Package :
Box
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Base Product Number :
CBC17W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
CBC17W2S000E3X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS