CBC17W2M0000X/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC17W2M0000X/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 17POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Rows :
2
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Blue
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Number of Positions :
17 (15 + 2 Coax or Power)
Series :
CBC
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mating Cycles :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Package :
Box
Datasheets
CBC17W2M0000X/AA
CBC17W2M0000X/AA Overview
CBC17W2M0000X/AA Features
CBC series
CBC17W2M0000X/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC17W2M0000X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS