CBC13W6S10HV3X
Mfr.Part #
CBC13W6S10HV3X
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
CBC13W
Voltage Rating :
300V
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Machined
Series :
CBC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Color :
Blue
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Contact Finish :
Gold
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Datasheets
CBC13W6S10HV3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HV3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC13W6S10HV3X pinout, CBC13W6S10HV3X datasheet PDF, CBC13W6S10HV3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HV3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W6S10HV3X Overview
CBC13W6S10HV3X Features
CBC series
CBC13W6S10HV3X Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W6S10HV3X D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP