CBC13W6S10HV30
Mfr.Part #
CBC13W6S10HV30
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Wire Gauge :
20-24 AWG
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination :
Crimp
Base Product Number :
CBC13W
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Package :
Box
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Form :
Machined
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
CBC
Voltage Rating :
300V
Datasheets
CBC13W6S10HV30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HV30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC13W6S10HV30 pinout, CBC13W6S10HV30 datasheet PDF, CBC13W6S10HV30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HV30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W6S10HV30 Overview
CBC13W6S10HV30 Features
CBC series
CBC13W6S10HV30 Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W6S10HV30 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP