CBC13W6S10HE30/AA
Mfr.Part #
CBC13W6S10HE30/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Color :
Blue
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness :
Flash
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Number of Rows :
2
Termination :
Crimp
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Backset Spacing :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CBC
Base Product Number :
CBC13W
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Package :
Box
Datasheets
CBC13W6S10HE30/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HE30/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC13W6S10HE30/AA pinout, CBC13W6S10HE30/AA datasheet PDF, CBC13W6S10HE30/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W6S10HE30/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W6S10HE30/AA Overview
CBC13W6S10HE30/AA Features
CBC series
CBC13W6S10HE30/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W6S10HE30/AA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP