CBC13W6S0S50V5X
Mfr.Part #
CBC13W6S0S50V5X
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 13POS
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Features :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Finish Thickness :
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Base Product Number :
CBC13W
Series :
CBC
Note :
Contacts Not Included
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mating Cycles :
1000
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Package :
Box
Color :
Blue
Datasheets
CBC13W6S0S50V5X
CBC13W6S0S50V5X Overview
CBC13W6S0S50V5X Features
CBC series
CBC13W6S0S50V5X Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W6S0S50V5X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS