CBC13W6S00HV5S
Mfr.Part #
CBC13W6S00HV5S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 13POS
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Series :
CBC
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 13W6
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Note :
Contacts Not Included
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Mating Cycles :
1000
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
CBC13W6S00HV5S
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS