CBC13W3S10GVL0
Mfr.Part #
CBC13W3S10GVL0
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series :
CBC
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Active
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge :
20-24 AWG
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
300V
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Blue
Termination :
Crimp
Backset Spacing :
Datasheets
CBC13W3S10GVL0
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S10GVL0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC13W3S10GVL0 pinout, CBC13W3S10GVL0 datasheet PDF, CBC13W3S10GVL0 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S10GVL0 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W3S10GVL0 Overview
CBC13W3S10GVL0 Features
CBC series
CBC13W3S10GVL0 Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3S10GVL0 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP