CBC13W3S0S50TS/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC13W3S0S50TS/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 13POS
Stock
114
In Stock :
114
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Package :
Box
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Mating Cycles :
1000
Base Product Number :
CBC13W
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Color :
Blue
Series :
CBC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Datasheets
CBC13W3S0S50TS/AA
CBC13W3S0S50TS/AA Overview
CBC13W3S0S50TS/AA Features
CBC series
CBC13W3S0S50TS/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3S0S50TS/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS