CBC13W3S00GV30
Mfr.Part #
CBC13W3S00GV30
Manufacturer
Positronic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 13POS
Stock
33
In Stock :
33
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Capacitance :
2200 pF
Note :
Contacts Not Included
Features :
Mating Cycles :
1000
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Failure Rate :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Applications :
Automotive
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
GA
Product Status :
Active
Color :
Blue
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Style :
Lead Spacing :
Base Product Number :
CBC13W
Number of Rows :
2
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Shell Finish Thickness :
Thickness (Max) :
0.024 (0.60mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Datasheets
CBC13W3S00GV30
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS