CBC13W3S00G0X/AA
Mfr.Part #
CBC13W3S00G0X/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 13POS
Stock
33
In Stock :
33
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Base Product Number :
CBC13W
Note :
Contacts Not Included
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Series :
CBC
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Blue
Mating Cycles :
1000
Product Status :
Active
Shell Finish Thickness :
Datasheets
CBC13W3S00G0X/AA
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS