CBC13W3M1S500Z
Mfr.Part #
CBC13W3M1S500Z
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
CBC13W
Packaging :
Bulk
Color :
Blue
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
380LQ
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
Brand :
Cornell Dubilier - CDE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Cornell Dubilier
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Wire Gauge :
20-24 AWG
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Capacitance :
330 uF
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Contact Form :
Machined
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
CBC13W3M1S500Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3M1S500Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC13W3M1S500Z pinout, CBC13W3M1S500Z datasheet PDF, CBC13W3M1S500Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3M1S500Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W3M1S500Z Overview
CBC13W3M1S500Z Features
380LQ series
CBC13W3M1S500Z Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3M1S500Z D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP