CBC13W3M100T20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC13W3M100T20/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series :
CBC
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Crimp
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Color :
Blue
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Package :
Box
Datasheets
CBC13W3M100T20/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3M100T20/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC13W3M100T20/AA pinout, CBC13W3M100T20/AA datasheet PDF, CBC13W3M100T20/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3M100T20/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC13W3M100T20/AA Overview
CBC13W3M100T20/AA Features
CBC series
CBC13W3M100T20/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3M100T20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP