CBC13W3M0S50T2S
Mfr.Part #
CBC13W3M0S50T2S
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 13POS
Stock
126
In Stock :
126
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
2
Shell Finish Thickness :
Color :
Blue
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Mating Cycles :
1000
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
CBC13W
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Package :
Box
Features :
Product Status :
Active
Series :
CBC
Datasheets
CBC13W3M0S50T2S
CBC13W3M0S50T2S Overview
CBC13W3M0S50T2S Features
CBC series
CBC13W3M0S50T2S Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3M0S50T2S D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS