CBC13W3M0F00X
Mfr.Part #
CBC13W3M0F00X
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 13POS
Stock
50
In Stock :
50
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Blue
Product Status :
Active
Features :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
CBC
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mating Cycles :
1000
Shell Finish Thickness :
Package :
Box
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
CBC13W
Datasheets
CBC13W3M0F00X
CBC13W3M0F00X Overview
CBC13W3M0F00X Features
CBC series
CBC13W3M0F00X Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3M0F00X D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS