CBC13W3M00HE30/AA
Mfr.Part #
CBC13W3M00HE30/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 13POS
Stock
10
In Stock :
10
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Finish Thickness :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Color :
Blue
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Series :
CBC
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Rows :
2
Mating Cycles :
1000
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Datasheets
CBC13W3M00HE30/AA
CBC13W3M00HE30/AA Overview
CBC13W3M00HE30/AA Features
CBC series
CBC13W3M00HE30/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC13W3M00HE30/AA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS