CBC13W3M000E3Z
Mfr.Part #
CBC13W3M000E3Z
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 13POS
Stock
33
In Stock :
33
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Finish Thickness :
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Features :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
CBC13W
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Box
Color :
Blue
Series :
CBC
Mating Cycles :
1000
Datasheets
CBC13W3M000E3Z
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS