CBC11W1S1S50V3X
Mfr.Part #
CBC11W1S1S50V3X
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS CRIMP
Stock
173
In Stock :
173
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Base Product Number :
CBC11W
Voltage Rating :
300V
Features :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Package :
Box
Product Status :
Active
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Form :
Machined
Series :
CBC
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Blue
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
CBC11W1S1S50V3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1S50V3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC11W1S1S50V3X pinout, CBC11W1S1S50V3X datasheet PDF, CBC11W1S1S50V3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1S50V3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC11W1S1S50V3X Overview
CBC11W1S1S50V3X Features
CBC series
CBC11W1S1S50V3X Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1S1S50V3X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP