CBC11W1S1S50T20/AA
Mfr.Part #
CBC11W1S1S50T20/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
2211 (5728 metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS CRIMP
Stock
206
In Stock :
206
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Termination :
Crimp
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Safety Certified AC Capacitors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Brand :
Knowles Syfer
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Color :
Blue
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Capacitance :
820 pF
Series :
CBC
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Subcategory :
Capacitors
Contact Form :
Machined
Package / Case :
2211 (5728 metric)
Features :
Base Product Number :
CBC11W
Number of Rows :
2
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20 %
Width :
2.79 mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
300V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
Flash
Knowles
Length :
5.7 mm
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish :
Gold
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1S50T20/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Safety Certified AC Capacitors, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Package / Case:2211 (5728 metric), CBC11W1S1S50T20/AA pinout, CBC11W1S1S50T20/AA datasheet PDF, CBC11W1S1S50T20/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1S50T20/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP