CBC11W1S10AN0S
Mfr.Part #
CBC11W1S10AN0S
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
CBC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Termination :
Crimp
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Color :
Blue
Wire Gauge :
20-24 AWG
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
300V
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Backset Spacing :
Datasheets
CBC11W1S10AN0S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S10AN0S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, CBC11W1S10AN0S pinout, CBC11W1S10AN0S datasheet PDF, CBC11W1S10AN0S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S10AN0S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC11W1S10AN0S Overview
CBC11W1S10AN0S Features
CBC series
CBC11W1S10AN0S Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1S10AN0S D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP