CBC11W1S1000S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC11W1S1000S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Insulation Material :
Polyester
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Size :
2
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
Termination Style :
Crimp
Contact Arrangement :
11W1
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11 Position
IP Rating :
IP67
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2 Row
Mounting Style :
Through Hole
Series :
CBC
Datasheets
CBC11W1S1000S/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1000S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its CBC11W1S1000S/AA pinout, CBC11W1S1000S/AA datasheet PDF, CBC11W1S1000S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1S1000S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC Series 11 Position-Position Female Copper Alloy
CBC11W1S1000S/AA Overview
Product number CBC belongs to the CBC Series.
CBC11W1S1000S/AA Features
CBC series
CBC11W1S1000S/AA Applications
There are a lot of Amphenol
CBC11W1S1000S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP