CBC11W1S0S50T20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC11W1S0S50T20
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
539
In Stock :
539
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Number of Rows :
2
Note :
Contacts Not Included
Features :
Series :
CBC
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Mating Cycles :
1000
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC11W
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Datasheets
CBC11W1S0S50T20
CBC11W1S0S50T20 Overview
CBC11W1S0S50T20 Features
CBC series
CBC11W1S0S50T20 Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1S0S50T20 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS