CBC11W1S0S500X
Mfr.Part #
CBC11W1S0S500X
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
605
In Stock :
605
2
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Base Product Number :
CBC11W
Note :
Contacts Not Included
Mating Cycles :
1000
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Color :
Blue
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Features :
Series :
CBC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish Thickness :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Package :
Box
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CBC11W1S0S500X
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS