CBC11W1S00ANT2S/AA
Mfr.Part #
CBC11W1S00ANT2S/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
8
In Stock :
8
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Finish Thickness :
Package :
Box
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Product Status :
Active
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Mating Cycles :
1000
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Series :
CBC
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
CBC11W1S00ANT2S/AA Overview
CBC11W1S00ANT2S/AA Features
CBC series
CBC11W1S00ANT2S/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1S00ANT2S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS