CBC11W1S000T2X
Mfr.Part #
CBC11W1S000T2X
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
351
In Stock :
351
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Package :
Box
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish Thickness :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Color :
Blue
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mating Cycles :
1000
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC11W
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
CBC
Product Status :
Active
Datasheets
CBC11W1S000T2X
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS