CBC11W1S000T2S
Mfr.Part #
CBC11W1S000T2S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
8
In Stock :
8
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Color :
Blue
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Product Status :
Active
Mating Cycles :
1000
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Features :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Finish Thickness :
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Series :
CBC
Datasheets
CBC11W1S000T2S
CBC11W1S000T2S Overview
CBC11W1S000T2S Features
CBC series
CBC11W1S000T2S Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1S000T2S D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS