CBC11W1S0000X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC11W1S0000X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 11POS
Stock
351
In Stock :
351
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Series :
CBC
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
11 Position
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Number of Rows :
2 Row
Shell Material :
Steel
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
RoHS :
Details
Contact Arrangement :
11W1
Brand :
Amphenol Positronic
Termination Style :
Crimp
Shell Size :
2
Datasheets
CBC11W1S0000X
CBC Series 11 Position-Position Female
CBC11W1S0000X Overview
The product is a member of the CBC Series.
CBC11W1S0000X Features
CBC series
CBC11W1S0000X Applications
There are a lot of Amphenol
CBC11W1S0000X D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS