CBC11W1M10GV3Z/AA
Mfr.Part #
CBC11W1M10GV3Z/AA
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS CRIMP
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
CBC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
CBC11W
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Blue
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
CBC11W1M10GV3Z/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1M10GV3Z/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC11W1M10GV3Z/AA pinout, CBC11W1M10GV3Z/AA datasheet PDF, CBC11W1M10GV3Z/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC11W1M10GV3Z/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CBC11W1M10GV3Z/AA Overview
CBC11W1M10GV3Z/AA Features
CBC series
CBC11W1M10GV3Z/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1M10GV3Z/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP