CBC11W1M00Z0Z
Mfr.Part #
CBC11W1M00Z0Z
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 11POS
Stock
139
In Stock :
139
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mating Cycles :
1000
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Package :
Box
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Product Status :
Active
Series :
CBC
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Base Product Number :
CBC11W
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
CBC11W1M00Z0Z
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS