CBC11W1M00Z00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC11W1M00Z00
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 11POS
Stock
139
In Stock :
139
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Series :
MKT368
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Ratings :
Size / Dimension :
0.492 L x 0.165 W (12.50mm x 4.20mm)
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage Rating - AC :
63V
Height - Seated (Max) :
0.610 (15.50mm)
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
D-Sub Connectors
Capacitance :
0.18µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
PC Pins
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Brand :
Amphenol Positronic
Features :
Long Life
RoHS :
N
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - DC :
100V
Datasheets
CBC11W1M00Z00
MKT368 Series PC Pins Through Hole
CBC11W1M00Z00 Overview
CBC11W1M00Z00 Features
MKT368 series
CBC11W1M00Z00 Applications
There are a lot of Amphenol
CBC11W1M00Z00 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS