CBC11W1M00ANT2Z
Mfr.Part #
CBC11W1M00ANT2Z
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 11POS
Stock
46
In Stock :
46
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Shell Finish Thickness :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mating Cycles :
1000
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Color :
Blue
Series :
CBC
Product Status :
Active
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Datasheets
CBC11W1M00ANT2Z
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS