CBC11W1M00ANEX/AA
Mfr.Part #
CBC11W1M00ANEX/AA
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 11POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Box
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Rows :
2
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Color :
Blue
Mating Cycles :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish Thickness :
Series :
CBC
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
CBC11W1M00ANEX/AA
CBC11W1M00ANEX/AA Overview
CBC11W1M00ANEX/AA Features
CBC series
CBC11W1M00ANEX/AA Applications
There are a lot of Positronic
CBC11W1M00ANEX/AA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS