CB2518T470M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB2518T470M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 420MA 1.235OHM SM
Stock
616
In Stock :
616
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
1007
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
Wound Chip
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Wirewound
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
2.52MHz
Tolerance :
±20%
Current Rating :
110mA
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
110mA
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Depth :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
1.235Ohm Max
Series :
CB
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Current Rating (Amps) :
420mA
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Inductance :
47μH
Height :
1.8mm
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Datasheets
CB2518T470M
TAIYO YUDEN CB2518T470M
CB2518T470M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD