CB2518T220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB2518T220M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 580MA 650MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±20%
Inductance :
22μH
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
165mA
HTS Code :
Depth :
2mm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Current Rating :
165mA
Number of Pins :
2
Construction :
Wound Chip
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Series :
CB
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
1.8mm
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Test Frequency :
2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
580mA
Datasheets
CB2518T220M
TAIYO YUDEN CB2518T220M
CB2518T220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD