CB1F-T-R-M-12V
Mfr.Part #
CB1F-T-R-M-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Power :
1.6W
Coil Current :
134mA
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Power Consumption :
1.4W
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Feature :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Must Release Voltage :
1.2VDC
Must Operate Voltage :
7VDC
Contact Rating (Current) :
40A
Coil Voltage :
12VDC
Release Time :
Coil Voltage (DC) :
12V
Number of Pins :
5
Series :
CB
Termination :
Quick Connect
Relay Type :
Automotive
Published :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Resistance :
89.5Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Switching Voltage :
14VDC - Nom