CB1F-R-WM-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB1F-R-WM-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Stock
986
In Stock :
986
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Throw Configuration :
SPDT
Weight :
33g
Termination :
Quick Connect
Must Operate Voltage :
7VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Type :
Non Latching
Length :
30mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Operate Time :
15ms
Coil Power :
1.6W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Feature :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
22mm
Published :
2000
Series :
CB
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
1.6W
Number of Pins :
5
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Resistance :
89.5Ohms
Coil Current :
134mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage :
12VDC
Lead Free :
Lead Free
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Rating (Current) :
40A
Switching Voltage :
14VDC - Nom