CB1AHF-T-D-M-24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB1AHF-T-D-M-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Max Current Rating :
20A
Coil Voltage :
24VDC
Min Operating Temperature :
-40°C
Must Operate Voltage :
14VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Diode, Sealed - Flux Protection
Throw Configuration :
SPST
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage (DC) :
24V
Number of Pins :
4
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
75mA
Power Consumption :
1.8W
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Series :
CB
Coil Resistance :
320Ohms
Termination :
Clip
Max Operating Temperature :
125°C
Operate Time :
15ms
Mount :
Brackets
Contact Rating (Current) :
20A
Coil Power :
1.8W