CB1AH-R-P-12V
Mfr.Part #
CB1AH-R-P-12V
Description
CB RELAY 1 FORM A 12V
Coil Current :
134mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Must Operate Voltage :
7VDC
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
Series :
CB
Max Current Rating :
40A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Coil Resistance :
89.5Ohms
Release Time :
15ms
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
SPST
Coil Voltage (DC) :
12V
RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Resistor, Sealed - Fully
Contact Rating (Current) :
70A
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Coil Power :
1.6W
Must Release Voltage :
1.2VDC
Switching Voltage :
14VDC - Nom