CB182E0475K--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB182E0475K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
6054 (153137 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
0.8 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
15.3mm
Dielectric :
PET
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder Pads
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Capacitance :
4.7μF
Package / Case :
6054 (153137 Metric)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
63V
Radiation Hardening :
No
Series :
CB
ECCN Code :
EAR99
Height :
7.1mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.602Lx0.539W 15.30mmx13.70mm
Published :
Depth :
13.7mm