CB1-R-SM-12V
Mfr.Part #
CB1-R-SM-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Stock
136
In Stock :
136
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Weight :
33g
Series :
CB
Contact Rating (Current) :
40A
Must Release Voltage :
1.2VDC
Published :
2000
Mounting Type :
Chassis Mount
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Feature :
Resistor, Sealed - Fully
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
14V
Release Time :
15ms
Coil Power :
1.6W
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Silver Alloy, Cadmium Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Power Consumption :
1.6W
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Max Operating Temperature :
85°C
Relay Type :
Automotive
Throw Configuration :
SPDT
Termination :
Quick Connect
Length :
30mm
Depth :
22mm
Must Operate Voltage :
7VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Current :
134mA
Coil Resistance :
89.5Ohms
Coil Voltage :
12VDC