CB057G0124JBC
Mfr.Part #
CB057G0124JBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP FILM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Height :
3.9mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
120nF
Tolerance :
5%
Length :
7.2mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Contact Plating :
Tin
Depth :
6.1mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Published :
Voltage - Rated DC :
160V
Datasheets
CB057G0124JBC
120nF Film Capacitor 5% 2824 SMD/SMT 160V-DC POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount
CB057G0124JBC Overview
An internal (DC) voltage of 250V is required for systems to function.
CB057G0124JBC Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V