CB047K0103JBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB047K0103JBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP FILM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Depth :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10nF
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
2
Length :
5.8mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated :
630V
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CB047K0103JBC
10nF Film Capacitor 5% SMD/SMT 630V-DC POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount