CAP-15/3/440R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CAP-15/3/440R
Manufacturer
Littelfuse
Description
CAP FILM 15UF/3UF 370-440V RND
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Type :
Round Run Capacitors
Leakage Current :
30 uA
Dielectric :
Aluminum
Tradename :
Hartland Controls
Capacitance :
15 uF, 3 uF
RoHS :
Details
Series :
HCK
Termination Style :
Quick Connect 0.250"
Tolerance :
3 %
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
3
Product :
Motor Run Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Datasheets
CAP-15/3/440R
Littelfuse CAP-15/3/440R
HCK 15 uF, 3 uF Film Capacitor 3 %