CA06E22-19SF80A95
Mfr.Part #
CA06E22-19SF80A95
Manufacturer
ITT Cannon
Description
ER 14C 14#16 SKT PLUG
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polychloroprene
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Color :
Olive Drab
Cable Opening :
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RoHS :
Non-Compliant
Series :
MIL-DTL-5015, CA
Termination :
Crimp
Base Product Number :
CA06E
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
22A
Connector Type :
PLUG
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
14
Voltage Rating :
50V
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
CA06E22-19SF80A95
Plug Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded