CA06COME22-14SBF80A176
Mfr.Part #
CA06COME22-14SBF80A176
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Features :
Strain Relief
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Base Product Number :
CA06C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Contact Plating :
Gold, Silver
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Active
Current Rating :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Cable Opening :
Current Rating (Amps) :
22A
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Backshell Material, Plating :
Number of Contacts :
19
Feature :
Strain Relief
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Published :
Body Material :
Aluminium
Gender :
Male
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Body Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Primary Material :
Metal
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock