CA06COME22-14PB01A176
Mfr.Part #
CA06COME22-14PB01A176
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
321
In Stock :
321
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
22-14
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Shielding :
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Feature :
Strain Relief
CA06C
REACH SVHC :
No SVHC
Features :
Strain Relief
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Primary Material :
Metal
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
22A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold, Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Silver
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Backshell Material, Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
22A
Cable Opening :
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
ITT Cannon CA06COME22-14PB01A176
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock