CA06COME22-12SWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COME22-12SWB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 5P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
yes
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Product Status :
Active
Body Material :
Aluminium
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Feature :
Strain Relief
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Features :
Strain Relief
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
5
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
74A
Base Product Number :
CA06C
Published :
Shielding :
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
3
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polychloroprene
Contact Finish - Mating :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Orientation :
W
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Datasheets
CA06COME22-12SWB
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk W Reverse Bayonet Lock