CA06COME22-12SBF80
Mfr.Part #
CA06COME22-12SBF80
Description
CONN PLUG FMALE 5P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Contact Finish - Mating :
Silver
Feature :
Strain Relief
Published :
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Features :
Strain Relief
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
74A
CA06C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
No SVHC
Packaging :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
ITT Cannon CA06COME22-12SBF80
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock