CA06COME22-12SBF80-44
Mfr.Part #
CA06COME22-12SBF80-44
Description
CONN PLUG FMALE 5P SILVER CRIMP
Mounting Feature :
Current Rating :
74A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Strain Relief
Male
Number of Contacts :
3
Contact Finish Thickness - Mating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Ratings :
Waterproof
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Number of Positions :
5
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Features :
Strain Relief
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
ITT Cannon CA06COME22-12SBF80-44
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock